Miejsce na Twoją reklamę

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.)

Gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych. W Polsce jest rośliny. Roślina wieloletnia. Rośnie na obrzeżach jezior i strumieni wolno płynących, mokrych łąkach, zaroślach, rowach, podmokłych lasach, polach uprawnych. Preferuje gleby żyzne, wilgotne (torfowe, glejowe). Osiąga wysokość do 100 cm. Łodyga jest wzniesiona, kanciasta, w górnej części rozgałęziająca się, cała szorstko owłosiona i pusta. Liście są skrętoległe, duże, podługowato-lancetowate, zaostrzone, całobrzegie. Prawie wszystkie są siedzące, mają wyraźną nerwację na dolnej stronie i całe są szorstko owłosione. Kwiaty są fioletowopurpurowe, rzadko białe lub kremowe, na krótkich szypułkach, zebrane w zwisły kwiatostan typu sierpik. Korona jest dzwonkowatego kształtu i brzegiem odwinięta na zewnątrz. Owoc to rozłupnia rozpadająca się na 4 rozłupki, które są drobno pomarszczone i przyrośnięte do dna kielicha. Korzenie są grube, pionowe silnie rozgałęziające się, czarnofioletowe, osiągające długość 30 cm; Żywokost lekarski jest samopylny lub zapylany przez owady; kwitnie od V do IV.

Ciekawostki:

- inne nazwy: kosztował

- korzeń zawiera: cukry, pektyny, garbniki, alkaloidy, kwasy organiczne, duże ilości śluzów

- ma właściwości lecznicze - największe działanie ma alantoina. Działa ściągająco, wywiera korzystny wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit, wzmacnia siły obronne organizmu, działa przeciwzapalnie. Używany był w mieszankach z innymi ziołami do leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w postaci syropu przy schorzeniach dróg oddechowych, kaszlu. Stosowany był także przy złamaniach, gdyż przyspieszał wypełnianie się ubytków kostnych. Obecnie wydano zakaz jego stosowania wewnętrznego, gdyż stwierdzono jego toksyczne właściwości. Nadal stosowany jest zewnętrznie przy odmrożeniach, oparzeniach, egzemie, ropniach i trudno gojących się ranach. Pobudza rozwój komórek przy ubytkach skórnych. Alantoina ułatwia i przyspiesza tworzenie się naskórka.

- roślina trująca - korzeń zawiera mieszaninę szkodliwych alkaloidów, m.in. cynoglossynę, echidyninę, konsolicynę, symfytinę

- bywa uprawiany jako roślina ozdobna

- roślina miododajna.

 

Miejsce na reklamę B

Chwasty

Miejsce na reklamę B