Miejsce na Twoją reklamę

Życica trwała

Życica trwała

Życica trwała (Lolium perenne L.)

Gatunek rośliny należący do rodziny wiechlinowatych. W Polsce pospolity. Trawa wieloletnia, gęstokępkowa, tworząca liczne pędy płonne. Rośnie na pastwiskach, polach, przydrożach i na nieutwardzonych drogach. Jest odporna na wydeptywanie. Roślina światłolubna. Preferuje gleby o średniej wilgotności i odczynie obojętnym, bądź zasadowym, czarne, żyzne, mineralne. Najczęściej zachwaszcza zboża, koniczynę i sady. Osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Źdźbło jest gładkie i podnoszące się. Liście są długie, równowąskie, żywozielone, płaskie, w młodości złożone na pół, na stronie górnej są bruzdkowane, na spodniej połyskujące. Języczek liściowy jest krótki, o krótkich uszkach, a pochwy są gładkie, dołem czerwone. Kwiaty zebrane są w luźny, lekko zwieszony kłos.  Kłoski są spłaszczone i ułożone po dwu stronach osi kłosa i zwrócone do niej ostrym końcem. Nieco odstające kłoski zawierają 2-10 kwiatów każdy. Kwiat ma 2 plewki. Dolna jest cienka i podługowato lancetowata, z pięcio słabo widocznymi nerwami, a górna jest obejmująca dolną. Owoc to jasnobrunatny lub żółtoszary, płaski i bezosty ziarniak. Osadka nasion jest czterokanciasta. Korzenie są wiązkowe i silne, o płytkim zasięgu, tworzące zbitą darń. Życica trwała kwitnie od V do IX (X).

Cechy charakterystyczne:

-  w siewce najmłodszy liść złożony

- osadka nasion jest 4-kanciasta i szeroka

- ziarniaki oplewione nie mają ości

- łatwo mylona z perzem właściwym (kłoski - życica ma zwrócone węższą stroną do osi kwiatostanowej, a u perzu odwrotnie; liście życica ma żeberkowane, a perz – bez żeberkowania).

Ciekawostki:

- inne nazwy: rajgras angielski, błyszczka

- jest bardzo cenną trawą pastewną. Świetnie nadaje się na pastwiska, gdyż bardzo dobrze wykorzystuje azot zawarty z odchodach zwierząt. Nadaje się na łąki, na których wypasa się owce i które są nawożone przez koszarowanie. Odznacza się bardzo dużą smakowitością oraz łatwością zrywania liści, dlatego stosuje się ją na pastwiskach dla koni, drobiu, kóz, bydła. Żywozielone, a od spodu błyszczące liście powodują że jest stosowana również na trawniki.

- gatunek bardzo szybko wschodzący po siewie, szybko rozpoczyna wegetację na wiosnę, bardzo szybko odrasta, np. po skoszeniu lub spasaniu. W postaci zielonej utrzymuje się do późnej jesieni, w wiosennych odrostach tworzy głównie pędy generatywne. Jest trawą o silnej konkurencyjności – staje się dominantem. Jest gatunkiem wrażliwym na stresowe warunki termiczne i klimatyczne, źle znosi susze letnie, czasem wymarza w zimie. Nie lubi długo zalegającej pokrywy śnieżnej.

Miejsce na reklamę B

Chwasty

Miejsce na reklamę B