Miejsce na Twoją reklamę

Rdza buraka

Rdza buraka

Choroba zazwyczaj występuje na małej liczbie roślin, które ulegają słabemu porażeniu. Rdza buraka zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach nie ma znaczenia gospodarczego. Sprawcą choroby jest grzyb Uromyces betae.

Rdzę buraka można pomylić z Stemphylium (plamistość liści buraka).

Objawy:

Na górnej stronie liścieni albo liści siewek oraz nasienników buraka powstają żółtopomarańczowobrunatne plamy ze spermogoniami. Trochę później, w tych samych miejscach, ale na spodniej stronie pojawiają się skupienia białych, miseczkowatych ecjów czyli ogników. Latem po obu stronach liści występują rozrzucone lub czasami okółkowo ułożone jasnobrunatne uredinia. Następnie w tych samych miejscach albo obok powstają ciemnobrunatne telia. Telia i uredinia nieznacznie różnią się kolorem, natomiast kształt ich jest okrągły, a średnica wynosi około 1 mm. Przypominają rdzawobrązowe krostki w żółtej aureoli, które w późniejszej fazie pokrywa rdzawobrązowy nalot. W miejscu porażenia przez patogen skórka ulega popękaniu. Młode liście kędzierzawią się i żółkną. W wyniku silnego porażenia liście więdną, usychają i przedwcześnie obumierają. Krostki dają się ścierać.

Źródłem infekcji są resztki pożniwne. Uromyces betae należy do gromady Basidiomycota. Jest to gatunek pełnocyklowy i jednodomowy. Ecjospory i urediniospory są prawie kuliste. Urediniospory są większe od ecjospor. Teliospory są natomiast owalne i mają grubszą ścianę niż urediniospory. W wierzchołkowej części teliospor występuje charakterystyczne stożkowate wieczko. Patogen zimuje w postaci teliospor na resztkach porażonych roślin i w ziemi. Rozwojowi choroby sprzyjają: nadmierne dawki azotu, wysoka wilgotność powietrza (powyżej 70%) oraz temperatura wynosząca od 10 do 20°C.

Zapobieganie:

Ochrona polega na:

- dokładnym przyorywaniu i niszczeniu resztek pożniwnych

- doborze odpowiednich odmian – mniej podatnych na porażenie

- ochronie chemicznej przy zastosowaniu zarejestrowanych fungicydów na początku porażenia (fungicydy stosowane przeciwko chwościkowi buraka bardzo mocno ograniczają również rozwój rdzy).

Miejsce na reklamę B

Miejsce na reklamę B