Miejsce na Twoją reklamę

Nostrzyk żółty

Nostrzyk żółty

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis)

Gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych. W Polsce pospolity. Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Rośnie często na wyższych miejscach, w dolinach rzek, na usypiskach żwiru, przydrożach, suchych zboczach, pastwiskach, czasami na polach uprawnych. Preferuje gleby suche, bogate w wapń. Osiąga wysokość do 1,5 m. Łodyga jest  dołem pokładająca się, a górą wzniesiona. Jest rozgałęziona, naga, czasami górą słabo owłosiona, żebrowana, rzadko ulistniona. Liście górne składają się z trzech podłużnie lancetowatych listków z ząbkowanymi brzegami, a dolne mają listki rombowato-jajowate. Wszystkie liście są krótkoogonkowe i nagie. Przylistki są całobrzegie, lancetowate, zaostrzone i łatwo odpadają. Kwiaty są zwisające, w liczbie od 30 do 70, zebrane w długoszypułkowe grona. Kielich jest dzwonkowaty, wyraźnie kanciasty, zbudowany z zaostrzonych, lancetowatych ząbków i ma wystające nerwy. Żółta korona ma skrzydełka i łódeczkę nieco krótszą od żagielka. Skrzydełka nie stykają się ze sobą, a łódeczka jest dłuższa od dzióbka. Owoc to jajowaty strąk, który zawiera od 2 do 4 żółtozielonych (czasami purpurowo paskowanych) nasion. Korzenie są palowe i rozgałęzione. Nostrzyk żółty jest zapylany przez owady; kwitnie od VII do X.

Cechy charakterystyczne:

- cała roślina wydziela przyjemny zapach świeżego siana

Ciekawostki:

- inna nazwa: nostrzyk lekarski

- zawiera: kumarynę, melilotynę, garbniki, flawonoidy

- ma właściwości lecznicze - działa: przeciwzapalnie, rozkurczająco naczynia krwionośne. Stosowany jest głównie zewnętrznie przy ropniach skóry, obrzękach, stanach zapalnych skóry.

- roślina miododajna - może dać do 280 kg/ha bardzo dobrego miodu z naturalnych stanowisk, a przy uprawie polowej nawet 600 kg z jednego ha

- roślina trująca - zawiera dwukumarol, który obniża krzepliwość krwi. Duże ilości tej rośliny spożyte doustnie powodują wewnętrzne krwawienia, uszkodzenia wątroby i nerek, oszołomienie.

- używany do aromatyzowania niektórych papierosów, do odstraszania moli

- stosowany jako poplon.

Miejsce na reklamę B

Chwasty

Miejsce na reklamę B