Miejsce na Twoją reklamę

Mozaika pszenicy ozimej

Mozaika pszenicy ozimej pojawia się częściej na poletkach doświadczalnych i hodowlanych. Choroba występuje na pszenicy (głównie ozimej), jęczmieniu, życie i różnych gatunkach traw. Jest to wirusowa choroba zbóż. Na dużych uprawach zagrożenie porażeniem przez wirusa mozaiki pszenicy ozimej – Winter wheat mosaic virus WWMV jest niewielkie.

Objawy:

Pierwsze objawy są najwyraźniej widoczne we wczesnych fazach rozwoju zbóż. Chore rośliny pszenicy i żyta charakteryzują się przejaśnieniem nerwów, pasiastością, żółknięciem i mozaikowatością liści. Chore rośliny mają zahamowanie wzrostu, nadmierne krzewienie, łamliwość i sztywność źdźbeł. Rośliny porażone często zamierają przed wykłoszeniem lub wykształcają kłosy zdeformowane.

Źródłem infekcji jest wirus WWMV, którego wektorem jest skoczek Psammotettix alienus.  Jego larwy i dorosłe formy przenoszą WWMV w sposób trwały. W ciele owadów okres inkubacji WWMV wynosi 3 tygodnie, a wirozy w roślinie - 2 tygodnie. Wirus nie jest przenoszony z sokiem mechanicznie. Źródłem zakażenia zbóż przez mozaikę pszenicy ozimej są wieloletnie trawy i samosiewy. Pierwsze zakażenia zbóż ozimych pojawiają się już jesienią.

Zapobieganie:

Ochrona polega na:

- uprawianiu i doborze odmian odpornych i tolerancyjnych – mniej podatnych na porażenie

- opóźnianiu terminu siewu zbóż ozimych (minusem jest – obniżenie plonu)

- zwalczaniu skoczka.

Miejsce na reklamę B

Miejsce na reklamę B