Miejsce na Twoją reklamę

Łopian mniejszy

Łopian mniejszy

Łopian mniejszy (Arctium minus (Hill) Bernh.)

Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce pospolity. Roślina dwuletnia. Rośnie na terenach ruderalnych, przy drogach, na żwirowiskach. W pierwszym roku wytwarza gruby, palowy korzeń i rozetę dużych, długoogonkowych liści, a w roku drugim – łodygę. Łodyga jest wzniesiona i rozgałęziona. Liście są szerokojajowate, z sercowatą nasadą, na spodniej stronie gęsto i szaro owłosione. Listki okrywy koszyczka zakończone są haczykowatymi zadziorami. Kwiaty na szczytach rozgałęzień łodygi zebrane są w grona. Koszyczki zawierają tylko kwiaty rurkowe i purpurowe. Owoc to niełupka. Po dojrzeniu nasion całe koszyczki łatwo oddzielają się od łodygi przyczepiając się do ubrań przechodzących ludzi lub sierści zwierząt. Łopian mniejszy kwitnie od VII do VIII.

Ciekawostki:

- zawiera: związki poliacetylenowe z grupy C13, olejek eteryczny, sterole, inulinę, śluz i sole mineralne

- ma właściwości lecznicze – w medycynie ludowej napary i wyciągi z korzenia hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych, działają przeciwzapalnie, pobudzają wydzielanie kwasu solnego, żółci oraz enzymów trzustkowych.
Surowiec znajduje zastosowanie przy leczeniu lekkich nieżytów przewodu pokarmowego, niektórych chorób skóry oraz jako środek moczopędny i napotny. Wyciągi olejowe lub spirytusowe stosowane są przeciwko wypadaniu włosów.

- w przemyśle kosmetycznym -  wyciągi i sok z korzeni łopianu wykorzystywany jako składnik szamponów i środków do pielęgnacji włosów i skóry

- młode nadziemne części pędów oraz korzenie są jadalne jako warzywa

- wytwarzany z nasion olej tłusty znajduje zastosowanie przy produkcji mydła

- łodygi dostarczają grubego włókna, a odpady znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym. 

Miejsce na reklamę B

Chwasty

Miejsce na reklamę B