Miejsce na Twoją reklamę

Terminy zabiegów

Zwalczanie chorób:

 

Choroby atakujące zboża ozime, w zależności od warunków siedliskowych, agrotechnicznych i pogodowych  powodują nieodwracalne straty w plonie pożądanego ziarna. Mogą one wynosić nawet do 20 %. Niewątpliwie powodują straty ilościowe, ale również pogarszają one jakość ziarna (parametry technologiczne oraz wartość siewną). Największa obniżka plonu i jakości ziarna następuje wtedy, gdy porażeniu ulega liść podflagowy, flagowy oraz kłos, które mają największe znaczenie w produkcji asymilatów w zbożach. Do zwalczania chorób stosuje się chemiczne środki ochrony roślin. Pełna ochrona zbóż ozimych przed chorobami powinna liczyć przynajmniej 2, a czasami nawet 3 zabiegi fungicydowe (w zależności od programu ochrony firm chemicznych)

  • Pierwszy zabieg - T1: wykonywany  zabieg ma na celu zabezpieczenie roślin przed sprawcami chorób łamliwości źdźbła, fuzarioz i szeregu chorób liści. Oprysk najlepiej wykonać od końca krzewienia do fazy drugiego kolanka – BBCH 29-32
  • Drugi zabieg - T2: ma na celu ochronić najważniejsze organy kształtujące plon liść podflagowy, flagowy i kłos przed: mączniakiem, rdzami, septoriozami i brunatną plamistością. Wykonuje się go najczęściej w fazie wysuniętego liścia flagowego do początku kłoszenia.
  • Trzeci zabieg - T3: to ochrona kłosa, głównie przed septoriozą plew i fuzariozą kłosa. Zabieg wykonać w fazie końca kłoszenia do dojrzałości wodnej ziarna.

 

W przypadku zbóż jarych, ze względu na krótszy okres wegetacji i mniejsze porażenie chorobami podsuszkowymi - wystarczy wykonać 1-2 zabiegi zwalczające patogeny. Pierwszy zabieg najczęściej wykonuje się od fazy strzelania w źdźbło do fazy kłoszenia lub z chwila wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. Należy też pamiętać o ochronie kłosa i wykonać zabieg w terminie od końca kłoszenia do dojrzałości wodnej ziarniaka.

Miejsce na reklamę B

Miejsce na reklamę B