Miejsce na Twoją reklamę

Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)

Gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. W Polsce pospolity. Roślina jara, łatwo zimująca, dzięki ukorzenianiu się w międzywęźlach uznawana jako wieloletnia. Rośnie na polach i w ogrodach. Preferuje gleby wilgotne, próchnicze i bogate w azot. Zachwaszcza wszystkie uprawy, najczęściej okopowe i warzywa. Osiąga wysokość od 5 do 40 cm. Roślina jest drobna i delikatna, tworząca łany. Łodyga jest rozesłana, podnosząca się lub wzniesiona, obła, z pojedynczym szeregiem włosków, łamliwa i często silnie rozgałęziona. Liście dolne i środkowe są drobne, jajowate, ogonkowe, zaostrzone, naprzeciwległe. Górne są siedzące, osadzone na łodygach naprzemianlegle, nagie lub lekko owłosione. Kwiaty są białe, drobne, ustawione wierzchołkowo lub widlasto, na długich szypułkach, zebrane w dwuramienną wierzchotkę. Owoc to jajowata torebka zwisająca na ogonku. Nasiona są szarobrunatne, kuliste lub nerkowate, spłaszczone i  matowe. Korzenie są wiązkowe, cienkie i wątłe. Gwiazdnica pospolita kwitnie przez cały rok, z wyjątkiem okresów mroźnych.

Cechy charakterystyczne:

- można ją pomylić z innymi gatunkami gwiazdnic (mają one jednak dużo większe liście lub są wydłużone)

Ciekawostki:

- inne nazwy: gwiazdownica, kuroślep, kurzyślep, mokrzec, mokrzyca średnia, mrzygłód, muchotrzew, muszec pospolity, myszotrzew, ptasia mięta, ptasie ziele

- ziele zawiera: saponiny, olejek (pinit), witaminy (A, C), sole potasowe

- ma właściwości lecznicze - w medycynie ludowej stosowana jako lek antyseptyczny i wykrztuśny, poprawiający pracę serca. Nalewki stosowane są przy reumatyzmie, a okłady na wrzody i czyraki. Wykorzystywana także przy dolegliwościach wątroby i krwawień hemoroidalnych.

- liście i nasiona stanowią pożywienie dla ptaków

- roślina używana dawniej jako dobra pasza dla kurcząt i indyków

- młode ziele nadaje się na sałatki dla ludzi, dodatek do zup lub przygotowywana jako szpinak

- jej zielona masa nadaje się na kompost

- roślina miododajna, korzystnie wpływająca na mleczność krów, kóz i owiec.

Miejsce na reklamę B

Chwasty

Miejsce na reklamę B