Miejsce na Twoją reklamę

Alternarioza buraka

Alternarioza buraka

Alternarioza buraka jest to choroba osłabionych roślin. Występuje głównie na roślinach porażonych przez żółtaczkę buraka lub łagodną żółtaczkę buraka. Alternarioza buraka powodowana jest przez gatunek grzybów Alternaria alternata (synonim: Alternaria teunis).

Choroba obniża jakość i ilość plonu. Jej rozwojowi sprzyja utrzymująca się ciepła temperatura powietrza (od 25 do 30°C) i wilgotność powietrza na poziomie powyżej 80%. Alternariozę buraka łatwo pomylić z bakteryjną plamistością liści buraka.

Objawy:

Na starszych liściach porażonych roślin, pomiędzy bocznymi nerwami pojawiają się liczne, łączące się ze sobą, nieregularne bądź owalne, początkowo żółte, następnie ciemnobrunatne lub czarne plamy. Żółtobrunatne przebarwienia zaczynają się od wierzchołka liścia i brzegu. Na ich powierzchni występuje strefowanie współśrodkowe, które w czasie utrzymującej się dużej wilgotności powietrza zostaje częściowo albo całkowicie zasłonięte przez brunatnoczarny i aksamitny nalot. Pomiędzy nerwami liścia powierzchnia staje się pofałdowana. Następnie porażone części stopniowo pękają, usychają i wykruszają się. W efekcie całe liście przedwcześnie zamierają.

Źródłem infekcji są resztki pożniwne (liście, łodygi), które pozostają na polu po zbiorze buraków. Alternaria alternata należy do grzybów mitosporowych. Często żyje saprotroficznie i atakuje wyłącznie osłabione tkanki roślin. Na powierzchni brunatnych części porażonych liści, na krótkich, brunatnoczarnych trzonkach powstają konidia w długich, czasami rozgałęzionych łańcuszkach. Konidia te są brunatnoczarne i mają owalny bądź maczugowaty kształt. Podzielone są poprzecznymi i podłużnymi przegrodami.

Zapobieganie:

Ochrona polega na:

- wykonywaniu zabiegów zapobiegających osłabieniu roślin

- wykonywaniu zabiegów zapobiegających występowaniu innych chorób.

Miejsce na reklamę B

Miejsce na reklamę B